Sarah Maas – Dwór cierni i róż, recenzja

Dwór cierni i róż” to powieść amerykańskiej pisarki Sarah J. Maas. Opowieść jest swoistym połączeniem baśni o Pięknej i Bestii oraz legend o czarodziejskich, niezwykłych istotach.

Bohaterka książki to dziewiętnastoletnia Feyre, która jest łowczynią. Poluje, by wykarmić i utrzymać swoja rodzinę. Podczas niezwykle srogiej zimy, w poszukiwaniu zwierzyny dociera w pobliże muru, który oddziela ziemie należące do ludzi od Prythian, niezwykłej krainy, zamieszkiwanej przez czarodziejskie istoty. Są to śmiertelnie niebezpieczne stworzenia, obdarzone magicznymi umiejętnościami, a ich przodkowie panowali przed wiekami nad światem.

 

Podczas polowania Feyre zabija wielkiego wilka. Nie wie, że tak naprawdę uśmierciła faerie. Niebawem w jej domu zjawia się pochodzący z Wysokiego Rodu Tamlin. Jego postać złowrogiej bestii żąda zadośćuczynienia za czyn, którego dopuściła się dziewczyna. Feyre musi podjąć trudną decyzję. Albo będzie walczyć w nierównej walce i prawdopodobnie zginie, albo wraz z Tamlinem uda się do Prythian i tam spędzi z nim resztę życia. W trakcie pobytu na dworze, uczucia Feyre do Tamlina zamieniają się z lodowatej niechęci w ognistą miłość. Pozornie dzieli ich niemal wszystko, wiek, pochodzenie i przede wszystkim nienawiść, która rosła przez wieki pomiędzy ich rasami.

Dwór cierni i róż” jest pierwszym tomem serii. Stanowi mieszankę znanych baśni. Cała opowieść utrzymana jest w tym niezwykłym, baśniowym klimacie. Dzięki temu fabuła powieści jest nieprzewidywalna, nie ma w niej logicznych ograniczeń.

Spokojny i stabilny początek, w którym poznajemy główną bohaterkę, jej relacje z ojcem i rodzeństwem, a także lęki i strach ludzi przed istotami zza muru, wraz z postępem akcji nabiera tempa, jedne zdarzenia pociągają drugie, wciągając czytelnika coraz głębiej w magiczny świat Prythianu, jego tajemnice i zawiłości. Czytając, ma się wrażenie, że jest się tam gdzieś pomiędzy tajemniczymi istotami i niezwykłymi krajobrazami.

Książka ta, to opowieść pełna pasji i namiętności, na swój sposób romantyczna, brutalna i okrutna. Urzeka idealnie wykreowanym, magicznym światem, pozwala polubić jej bohaterów, od których losów ciężko się oderwać. Po jej zakończeniu z niecierpliwością czeka się na kontynuację serii.