Co nowego na rynku książek?

Każdego roku rynek wydawniczy zaskakuje nas tym, że gdzie się nie obejrzymy tam widzimy nowości wydawnicze. Dzięki tej ilości mamy jednak możliwość kosztowania w rozmaitych gatunkach literackich, a co najważniejsze, możemy znaleźć coś, co podbije nawet wysublimowane gusta czytelnicze.

Pośród książek, które ukazały się w tym roku bądź też premiera ma dopiero nastąpić, na uwagę zasługują między innymi:

„Zero” Marc’a Elsberg’a. Bestsellerowy thriller, w którym fabuła dotyczy obrazu świata, dość wstrząsającego i przerażającego. Nic nie da się ukryć. W Londynie dochodzi do zabójstwa młodego chłopaka, w trakcie pościgu, a okoliczności wydarzenia próbuje wyjaśnić dziennikarka Cynthia Bonsanth. Trop prowadzi do Freemee. Popularnej platformy, która pod otoczką wielu udogodnień, tak naprawdę manipuluje ludźmi. Dziennikarka zostaje ostrzeżona przed korzystaniem z niej, przez niejakiego Zero. Ostrzeżeni zostają również pracownicy służb specjalnych, ale dziennikarce z czasem grozi coraz większe niebezpieczeństwo.

Cassanrda Clare przedstawia z kolei najnowszy cykl o tytule „Mroczne Intrygi”. Jest to kontynuacja jej bestsellerowej serii „Dary Anioła”. Bohaterka Emma, z dziewczynki pogrążonej w żałobie wyrasta na kobietę gotową podjęcia wyzwania, by dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców. Jest pewna, że chce pomścić ich śmierć. Odkrywa demoniczny spisek obejmujący całe Los Angeles. Musi nauczyć się korzystać z rozsądku i głosu serca, ale to ostatnie niestety prowadzi ją na manowce. Wciągająca gra pozorów, magia, przygody i intrygujące zdarzenia to tylko początek tego, co czeka czytelników w tej pozycji.

Ponadto „Szklany miecz” Victorii Aveyard to również zapowiedź wciągających historii. Główna bohaterka Mare już wie, że jest inna. Choć ma czerwoną krew, niczym nie różniącą ją od zwykłych ludzi, to jednak potrafi coś, co wykorzystać pragną rządzący. Próbuje skonstruować grupę Czerwono-Srebrnych, z którymi stanie do walki, ale i tu nie brak chociażby zdrad. Trafiając na śmiertelnej ścieżce trudno przewidzieć czy także stanie się potworem, czy też może zahartuje się.

Spośród polskich pozycji na uwagę zasługuje z pewnością obszerny wywiad z Jerzym Pilchem, jak i pozycja obejmująca twórczość Wisławy Szymborskiej, a właściwie spisane przez jej sekretarza rozmaite historie, które miały miejsce jeszcze za życia poetki.